Jaki żyrandol do salonu? Wybór, montaż i koszt oświetlenia

Na stronie:

Zastanawiasz się jaki żyrandol wybrać do nowoczesnego salonu? Nie wiesz, jakie panują trendy w oświetleniu, a chcesz, żeby było to coś unikalnego i nietuzinkowego? W naszym wpisie dowiesz się, jakie są najpopularniejsze żyrandole do salonu. Nurtuje Cię także kwestia ich zamontowania — czy lepiej zrobić to samemu, czy zatrudnić fachowca? W naszym wpisie:

Zastanawiasz się jaki żyrandol wybrać do nowoczesnego salonu? Nie wiesz, jakie panują trendy w oświetleniu, a chcesz, żeby było to coś unikalnego i nietuzinkowego? W naszym wpisie dowiesz się, jakie są najpopularniejsze żyrandole do salonu. Nurtuje Cię także kwestia ich zamontowania — czy lepiej zrobić to samemu, czy zatrudnić fachowca? W naszym wpisie:

 • ustalisz, ile kosztuje montaż i zawieszenie żyrandola,
 • poznasz wskazówki jak podłączyć żyrandol ledowy lub z wiatrakiem,
 • dowiesz się, jak bezpiecznie podłączyć i wymienić żyrandol oraz oprawkę.

Poznaj cenne wskazówki, znajdź wiele inspiracji i wybierz swój żyrandol do salonu. Zapraszamy do lektury!

Jaki żyrandol wybrać do salonu?

Powracające pytanie, jaki wybrać żyrandol do salonu spędza Ci sen z powiek? Odwiedź sklep z lampami online i poznaj wiele bardzo ciekawych propozycji z podziałem na kategorie, które Cię interesują. Prostszym pytaniem będzie zapewne jaką planujesz, bądź masz aranżację w salonie. Spróbuj dobrać żyrandole tak, by odpowiadały stylowi wykończenia Twoich wnętrz. Wbrew pozorom wybór lampy do salonu nie jest taki trudny. Poniżej kilka naszych podpowiedzi, jaki żyrandol wybrać do pokoju dziennego.

Jaki żyrandol wybrać do eleganckiego i luksusowego salonu?

Interesują Cię żyrandole do salonu urządzonego w stylu glamour, bądź klasycznym? Do obu tych stylów wnętrzarskich są dedykowane propozycje. Styl glamour cechuje się przepychem, luksusem i blaskiem, dlatego dobrym pomysłem będą tutaj żyrandole kryształowe. Szklane drobinki dadzą wspaniały efekt błyszczącego i mieniącego się światła, które idealnie sprawdzi się do takich aranżacji. Do wnętrz klasycznych, nieco bardziej antycznych świetną opcją będą żyrandole świecznikowe. Dzięki nim znakomicie stworzysz średniowieczną aurę w swoim eleganckim domu.

Jakie żyrandole do prostego i minimalistycznego salonu?

W dzisiejszych czasach bardzo często docenia się prostotę i minimalizm. Praktycznym rozwiązaniem, idealnym na upalne letnie dni będą żyrandole z wentylatorem. Dzięki wprawieniu powietrza w ruch zapewnią ulgę w gorący wieczór, a przy tym oświetlą Twoją przestrzeń. Popularnym rozwiązaniem w minimalistycznych domach są też żyrandole z abażurami. Jest to bardzo estetyczne oświetlenie, które wybrało już wiele osób urządzających dom w stylu skandynawskim.

Jaki żyrandol dobrać do nowoczesnego i stylowego salonu?

Współczesne wnętrza i wybór oświetlenia to dość trudne zadanie. Jaki żyrandol będzie najlepszy do nowoczesnego salonu? Hitem ostatnich lat są surowe lampy z oprawkami, bez kloszy. Te żyrandole nowoczesne podbiły rynek oświetlenia wnętrz i nie zamierzają się z niego wycofać. A może zależy Ci na współczesnych lampach ze stylową nutą? Świetnie sprawdzą się żyrandole klasyczne, które dodadzą walorów estetycznych Twoim wnętrzom.

Jak bezpiecznie podłączyć żyrandol? Zasady bezpieczeństwa

Branża elektryczna to temat wymagający kwalifikacji, doświadczenia i precyzji. Jeśli szukasz odpowiedzi jak podpiąć czy wymienić żyrandol ledowy, z wiatrakiem lub oprawkę, a nigdy wcześniej tego nie robiłeś, zaproś fachowca. Jeśli jednak elektryczność to Twoje hobby i masz już obycie przy pracy z kablami, to przy zachowaniu bezpieczeństwa, warto spróbować. Zanim zabierzesz się za zamontowanie żyrandola typu pająk lub każdego innego do sufitu, pamiętaj, że:

 • praca z prądem to nie zabawa,
 • zachowaj koncentrację i rozwagę,
 • zaplanuj zadania i upewnij się, że możesz je bezpiecznie wykonać,
 • niezachowanie bezpieczeństwa przy podłączaniu żyrandola może skończyć się porażeniem,
 • pamiętaj o wyłączeniu zasilania i używaniu próbnika.

Jak zatem bezpiecznie zamontować żyrandol do sufitu? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jak zamontować i wymienić żyrandol na 2, 3, 4 żarówki mając 3 lub 4 kable w suficie?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że zawieszenie lampy to banalna sprawa. W końcu w domu jest ich kilkanaście i nie przypominasz sobie, żeby było to szczególnie duże i wymagające przygotowania przedsięwzięcie. Pamiętając o tym, że masz do czynienia z prądem, koniecznie musisz zwrócić uwagę na to, jaki żyrandol chcesz podłączyć:

 • dwustrefowy, na dwa włączniki
 • na ile żarówek: 1, 2, 3, 4, 5, 6, a może więcej?
 • czy z sufitu wystają 1, 2, 3 czy 4 kable?

Każda z tych kombinacji charakteryzuje się innym sposobem montażu. Warto zwrócić też uwagę na to czy chcesz zamontować żyrandol w suficie podwieszanym, czy zamocować do płyty gipsowej.

Podłączanie żyrandola — kolory kabli wystające z sufitu

Zanim zabierzesz się za podłączanie żyrandola — niezależnie czy na podwójny włącznik, na jedną, dwie czy trzy żarówki — sprawdź kolory kabli. Znajdziesz je pod zewnętrzną, jednokolorową warstwą izolacji. Przy podłączaniu żyrandola do kostki znajdziesz przewody:

  1. czarne lub brązowe — są to kable fazowe, z reguły oznaczone symbolem L. Zdarza się, że niektórzy producenci oznaczają je kolorem czerwonym. Inne barwy, takie jak niebieski, szary, żółty czy zielonożółty są zarezerwowane dla innych kabli. Przewód fazowy jest połączony z cewką transformatora, co sprawia, że napięcie, które w nim płynie wynosi 230 V. Przewód fazowy można dotykać dopiero po wyłączeniu bezpiecznika!

  2. niebieskie lub szare — to kable neutralne, które oznacza się symbolem N. Podłączając żyrandol 3 ramienny oraz każdy inny ten przewód poprawi jego funkcjonowanie. Napięcie w tym kablu nie powinno występować, jednak zachowaj ostrożność. Podstawowa zasada jest taka, by nie dotykać żadnego przewodu elektrycznego przy włączonych bezpiecznikach.

  3. żółtozielone — są to przewody ochronne, uziemione oznaczone symbolem PE. Te kable połączone są z ziemią oraz przewodem N. Nie są one niezbędne ani do właściwego funkcjonowania, ani do podłączania żyrandola, jednak mają swoją funkcję. W przypadku awarii może płynąć przez nie prąd. Jeśli w Twojej lampie jest przewód ochronny, może ochronić cię przed porażeniem poprzez przekierowanie napięcia wprost do ziemi.

Skrócony schemat podłączenia żyrandola na 3 żarówki i 3 kable z sufitu

W zależności ile z Twojego sufitu wystaje kabli 1, 2, czy 4 oraz, czy w żyrandolu jest 1, 2 czy 4 żarówki albo nawet więcej, schemat podłączenia może się różnić. Trudno byłoby w jednym artykule omówić wszystkie warianty i możliwości montażu. Przedstawimy tu schemat popularnego podłączenia żyrandola na 3 żarówki i 3 kable z sufitu.

  1. Odłącz instalację elektryczną od zasilania — absolutna podstawa podstaw! Bez wykonania tego kroku nie przechodź dalej.

  2. Użyj próbnika do sprawdzenia, czy na pewno nie ma zasilania. Podłączenie żyrandolu do prądu bez uprzedniego jego wyłączenia może skończyć się tragicznie!

  3. Odplącz i usuń fragment izolacji z kabli, po ok. 1 cm. Sprawdź, jakie masz dostępne kolory kabli, z reguły będzie zgodnie z tym co pisaliśmy wcześniej:

  • L — przewód fazowy

  • N — przewód neutralny

  • PE — przewód ochronny.

  1. Jeśli kolory kabli różnią się od tych, które wskazaliśmy, użyj próbnika, by sprawdzić, przez który płynie prąd. W tym celu na chwilę włącz zasilanie, zapamiętaj, który przewód jest fazowy, wyłącz zasilanie i oznacz właściwy kabel jako L.

  2. Przed podłączeniem żyrandola upewnij się, że ilość kabli w suficie jest równa ilości kabli w lampie.

  3. Żeby dokonać podłączenia, z jednej strony kostki włóż kable od żyrandola, z drugiej kable z instalacji. Połącz je śrubami w kostce.

  4. Włącz bezpieczniki i sprawdź, czy wszystko działa, jak powinno. Jeśli tak, wyłącz zasilanie.

  5. Zamocuj żyrandol do sufitu i ciesz się zamontowaną samodzielnie lampą!

Jeśli chcesz podłączyć żyrandol na podwójny włącznik, to pamiętaj, że jeśli z sufitu wystają 3 kable, to jest to niemożliwe. Wynika to z przepisów prawnych oraz zasad bezpieczeństwa. Żeby rozdzielić żarówki na strefy i używać żyrandola na dwa włączniki, musisz dostosować instalację elektryczną. Wówczas z sufitu powinno wystawać 5 kabli.

Jak podłączyć i zamontować żyrandol z wiatrakiem?

Zapadła decyzja, by postawić na żyrandol z wentylatorem, ale nie bardzo wiesz, jak go podłączyć? Schemat podłączenia takiej lampy jest dość łatwy, zwłaszcza dla kogoś, kto ma już jakieś doświadczenie. Większość modeli żyrandoli z wiatrakiem ma 3 przewody, które bez wiercenia można zamontować i podłączyć do kabli od lampy. Ten proces nie wymaga kucia, ani podłączania dodatkowych kabli. Bardzo podobnie podłącza się popularne dzisiaj modele żyrandoli z wentylatorem na pilota. Wystarczy, że kable będą podłączone do sterownika, który umożliwi zdalne uruchamianie zarówno lampy, jak i wiatraka. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które zyskuje dziś wielu zwolenników.

Ile kosztuje montaż i zawieszenie żyrandola?

Nie ulega wątpliwości, że podłączenie żyrandola czy to na podwójny włącznik, czy na 1, 2, 3 żarówki nie jest najprostsze. Dla niewykwalifikowanej osoby, która nie pracuje przy prądzie, może okazać się barierą nie do przeskoczenia. Dlatego często pada pytanie, ile kosztuje montaż i zawieszenie żyrandola. Cena może być zróżnicowana w zależności od wielkości miasta, województwa czy ilości montowanych lamp. Średnie ceny montażu jednej lampy wahają się w granicach 30-50 zł. Przy montażu większej oświetlenia można spróbować negocjować tę cenę i postarać się o obniżenie tych kosztów.

Jeśli bardziej niż na oszczędnościach zależy Ci na swoim bezpieczeństwie, warto postawić na pomoc fachowca. Żadne, nawet najbardziej precyzyjne wskazówki jak podpiąć żyrandol, czy jak wymienić oprawkę nie zastąpią kwalifikacji i doświadczenia specjalisty.

Komentarze

Na razie brak komentarzy!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć