Jaka lampa do kuchni?

Na stronie:

Nazywana często sercem domu i mieszkania zasługuje na szczególną uwagę. Kuchnia – bo to o niej mowa – jest nie tylko miejscem gotowania czy jedzenia posiłków, ale też (a może przede wszystkim) miejscem spotkań rodzinnych i przyjacielskich. Na panującą w niej atmosferę wpływa w dużej mierze oświetlenie. Jaka lampa do kuchni będzie najlepsza? To zależy!

Nazywana często sercem domu i mieszkania zasługuje na szczególną uwagę. Kuchnia – bo to o niej mowa – jest nie tylko miejscem gotowania czy jedzenia posiłków, ale też (a może przede wszystkim) miejscem spotkań rodzinnych i przyjacielskich. Na panującą w niej atmosferę wpływa w dużej mierze oświetlenie. Jaka lampa do kuchni będzie najlepsza? To zależy!

Jakie lampy do kuchni będą najlepsze?

Oświetlenie do kuchni musi spełnić trzy główne role:

 • zapewnić widoczność miejsca,
 • zbudować nastrój,
 • zaspokajać potrzeby estetyczne, czyli ładnie komponować się z wystrojem wnętrza.

Wybór rodzaju lampy zależy więc od uwzględnienia tych trzech kryteriów i indywidualnych oczekiwań gospodarzy.
Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania, które mogą sprawdzić się również w Twojej kuchni!

Lampy sufitowe

Podstawowe oświetlenie kuchni to lampy sufitowe, które umieszcza się w centralnej części. Światło jest dzięki temu równomiernie rozprowadzane po pomieszczeniu. Wybór lampy zależy od gustu domowników i stylu wnętrza. Do wyboru są między innymi nowoczesne lampy wiszące, klasyczne żyrandole, lampy sufitowe downlight, panele LED i plafony. Tego typu oświetlenie nie powinno być jedynym stosowanym w kuchni.

Lampy wiszące (nad stołem lub nad wyspą)

Lampy wiszące przydają się też nad stołem lub wyspą – zwłaszcza wtedy kiedy kuchnia połączona jest z jadalnią. Warto w tych przypadkach pamiętać o jednej zasadzie: lampy nie mogą być zawieszone zbyt nisko, aby nie mieć klosza w zasięgu swojego wzroku. Zarówno przy wyspie, jak i przy stole, najważniejsza jest osoba siedząca naprzeciwko. Odpowiednia wysokość zawieszenia lampy oświetla przestrzeń, ale jednocześnie nie narzuca się swoją obecnością.

Lampy w strefach roboczych

Poza światłem centralnym i tym bezpośrednio nad stołem lub wyspą, warto pamiętać o oświetleniu stref roboczych, czyli:

 • blatu roboczego,
 • kuchenki,
 • zlewu.

Służą temu lampy podszafkowe, czyli długie listwy i oprawy LEDowe.

Lampy punktowe

Opcjonalnie można też wybierać w lampach punktowych i dekoracyjnych, którą rolą jest przede wszystkim budowanie przyjemnego, ciepłego nastroju. Jeśli kuchnia jest przestronna i połączona np. z salonem, to można sięgnąć po dodatkowe lampy wpustowe lub kinkiety. Za pomocą oświetlenia punktowego wieczorami wprowadzi się bardziej intymny i wyciszający klimat. Przy okazji świąt Bożego Narodzenia atrakcyjnym rozwiązaniem jest np. wieniec świąteczny z lampkami na baterie.

Lampy podłogowe

W dużych i łączonych przestrzeniach (np. kuchnia + pokój gościnny) warto sięgnąć po stojącą lampę podłogową. Oprócz kolejnego punktu oświetleniowego, mamy też możliwość zbudowania konkretnej estetyki pomieszczenia. Lampa podłogowa może być nowoczesna, czarna, metalowa – wpisująca się w styl loftowy, albo np. złota, zaokrąglona i ze szklanym kloszem – odpowiadająca stylowi klasycznej elegancji. Z kolei lampa podłogowa chromowana z białym plisowanym abażurem (kloszem) uzupełni popularny styl skandynawski.

Jak wybrać oświetlenie do kuchni? Czym się sugerować?

Inne lampy wybierze się do małej i zamkniętej kuchni z niskim sufitem, inne do dużej, przestronnej kuchni otwartej na salon czy jadalnię. Na decyzje zakupowe wpływają też kolory ścian i styl aranżacji wnętrza – od mebli przez proste dodatki, takie jak np. szklane półmiski lub ceramiczne kubki wyeksponowane na półce. Jeśli chcesz, żeby przestrzeń kuchni była urządzona spójnie, harmonijnie, zgodnie z obiektywnymi zasadami budowania stylu wnętrzarskiego, to zwróć uwagę na poniższe wskazówki.

  Ekskluzywne żyrandole ze świecznikami czy abażurami sprawdzą się w wysokich i eleganckich wnętrzach w stylu glamour.
  Listwy oświetleniowe, panele LED i oprawy wpuszczane doskonale uzupełniają minimalistyczne wnętrza. To nowoczesne rozwiązania, które koncentrują się na funkcjonalności, a design pozostaje dyskretny.
 • Modnym trendem ostatnich lat jest urządzanie mieszkania w stylu loftowym (industrialnym). Metalowe plafony lub czarne czy miedziane lampy wiszące to dobry kierunek.
 • Oświetlenie w kuchni, zwłaszcza w strefach roboczych, powinno zapobiegać zmęczeniu wzroku. Dobrze sprawdzą się wysokiej jakości, nowoczesne żarówki LEDowe.
  Możliwość regulacji kąta świecenia lampy zapewni większy komfort i dostosowanie światła do indywidualnych potrzeb.
Przemyślenie oświetlenia do kuchni powinno odbywać się już na etapie projektowania pomieszczenia – aby uniknąć rozczarowań w przyszłości.

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać pod kątem barwy światła?

Lampy do kuchni wybiera się też przy uwzględnieniu barwy światła. Najkorzystniejszym wyborem, zwłaszcza w przypadku światła górnego i centralnego, jest światło neutralne. Mieści się ono w przedziale 4000 K–4500 K. Takie światło nie tylko dobrze rozświetla przestrzeń (bez przekłamywania kolorów), ale też pobudza. Pozostałe źródła oświetlenia – np. lampki pod szafkami, mogą emitować światło mocne i zimne, zwłaszcza jeśli służą pracy. Jeżeli w kuchni chcesz też osiągnąć efekt przytulności, wybierz światło ciepłe w dodatkowych lampach.

Lampa do kuchni zamówiona przez Internet - łatwo, szybko, wygodnie

Jeśli wiesz, jaka lampa do kuchni Cię interesuje, możesz skorzystać z ofert online i zamówić wybrany model przez Internet. Dzięki temu bez wychodzenia z domu nabędziesz wymarzony model i zaoszczędzisz czas. Sklep online będzie też dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które nie mają jeszcze pomysłu na oświetlenie kuchni, ale chcą się zainspirować i przeglądać dostępne oferty. W naszym sklepie oferujemy wszystkie z wymienionych w tekście lamp, a nawet znacznie więcej – niezależnie od tego, czy interesuje Cię kompleksowe wyposażenie kuchni pod kątem źródeł światła, czy tylko chcesz powiesić lampy kuchenne nad wyspą, zachęcamy do zapoznania się z produktami.

Podsumowanie

Prawidłowe oświetlenie kuchni obejmuje kilka stref: centralną (sufitową), strefy robocze (blat, kuchenka, zlew, miejsce pod szafkami) i dodatkowe oświetlenie dekoracyjne – przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy kuchnia jest połączona z salonem czy z jadalnią. Przy podejmowaniu decyzji warto zwrócić uwagę na te różne punkty oświetleniowe i styl lamp. Współczesne oferty obejmują lampy wiszące, stojące, minimalistyczne i przeciwnie – duże, ekskluzywne, z dodatkiem kryształów, świec i innych ozdób.

Komentarze

Na razie brak komentarzy!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć